PSConfEU 2017 (pl)

Znasz te uczucia, które towarzyszą wspólnym wyjazdom z najbliższymi osobami do miejsc, które lubisz (morze / góry / lasy / pustynie / krainy lodu / zabytkowe miejsca / itp. itd.), z dala od codziennie powtarzającego się “Dnia Świstaka” ?

Zamknij oczy, przywołaj te uczucia. Wyobraź sobie, że właśnie wyjeżdżasz w taką podróż. Pomyśl sobie dodatkowo, że gdy dotrzesz na miejsce, będą tam na Ciebie czekać tematy i technologie którymi się pasjonujesz. Dodaj do tego jeszcze myśl, że pracujesz na codzień z tymi technologiami i tak zarabiasz na życie.

PowerShell Conference EU 2017 wśród konferencji wartych uczestnictwa wg CodeTwo

Właśnie wróciłem z takiej wyjątkowej “wycieczki”, którą mogłem odbyć dzięki mojemu pracodawcy Objectivity oraz moim przyjaciołom Mateuszowi i Pawłowi (kolejność przypadkowa, zgodna z alfabetem 🙂 )

Razem chcemu utworzyć Polish PowerShell Group (w skrócie PPoSh lub πPoSh 🙂 ). Jesteśmy na początku drogi i dopiero postawiliśmy na niej jeden krok, czeka nas sporo nauki i wyzwań. Mieliśmy pierwsze spotkanie grupy (blog Pawła). Razem uczymy się “blogować” –  blog Mateusza. Wszyscy trzej jesteśmy nieśmiałymi introwertykami, którzy wyszli daleko poza swoje strefy komfortu, po to żeby zrobić coś wielkiego, więc jest ciekawie. Trzymajcie razem z nami kciuki. Poniżej nasz trójka razem z kolegą z Niemieckiej Grupy PowerShell Christian Lehrer

PSConfEU_3_not_normal

Wracając do PSConfEU… Start był we Wrocławiu, w poniedziałek (1-go maja). Po drodze 8 godzin gadania o wszystkim na “P” (aż się boję pomyśleć co dziwnego na “P” może komuś przyjść do głowy). Nauczeni ubiegłorocznym doświadczeniem wyruszyliśmy dzień wcześniej. Uznaliśmy, że jazda w nocy, żeby nad ranem umyć się w zlewie na stacji, a następnie zrobić wejście smoka (smoczy oddech = nieznany skład zapachowy oddechu, możliwe, że nawet ciut łatwopalny) i na koniec dnia zasypiać w połowie odpowiedzi na własne pytanie, będzie bez sensu.

PSConfEU_1_RoadTrip
Zdjęcie z podróży

Rzuć okiem na więcej podobnych wspomnień z podróży innych.

Wszystko działo się w Hannover Congress Centrum

PSConfEU_2_HCC

Ostatecznie pod jednym dachem znalazło się: 9 osób od organizatora, 41 prelegentów, 303 delegatów, czyli w sumie 345 lekko szurnietych IT geeków plus ekipa filmowców z iSTREAM.pl

PSConfEU_3_Stats

Dzień zero – warszaty. Zaczęło się grubo Ben Gelens i DSC (zazdroszę poziomu wiedzy). Zostałem rozłożony na łopatki. Tym bardziej, że nie udało mi się dostać na upragnione “DSC Introduction”, ponieważ lista była już pełna i zamknięta. Jak to zobaczyłem, prawie się popłakałem (jak dziecko za lizakiem), a i tak byłem pół godziny przed rozpoczęciem sesji. Więc, zgodnie z moimi obawami, części druga ciut mnie przytłoczyła. Wyniosłem tyle wiedzy, ile zdążyłem 🙂 plus zainstalowany Visual Studio Code, a zbierałem się do jego instalacji pół roku. Polecam ten edytor jeśli szukasz… (wrócę do tematu). Czyli wyniosłem sporo. Powiedzą, że Polacy znów kradną w Niemczech 🙂 (taki suchar).

PSConfEU_4_BenGelens

Ponieważ spośrod kilku warsztatów wahałem się tylko pomiędzy DSC a JEA, więc bez zastanowienia poszedłem na ten drugi. A tam Aleksandar Nikolic pokazał co znaczy posiadać wiedzę o PowerShell, mieć doświadczenie w prowadzeniu prezentacji, erudycję i, jak się podczas rozmów okazało, być po prostu wyjątkowym człowiekiem.

PSConfEU_5_Aleksandar

Kolejny dzień to pierwszy dzień Konferencji. Ceremonia otwarcia. Były ciary, był klimat, były pewnie i łzy :). Co prawda nie było orkiestry,  jak na PSConfEU 2016, ale było tak:

Ceremonię otwarcia w lepszej jakości znajdziecie TUTAJ, jednak od innego momentu, nie od początku.

Po ceremonii otwarcia scenę przejęli mówcy. Jako pierwszy “ojciec” PowerShella Jeffrey Snover. Gdy On mówi, mało kto traci koncentrację, a ja osobiście mam ciary. Mówił o historii i o przyszłości. O tym, w jaki kierunku zmierza Microsoft, Windows, PowerShell. Mówił o transformacji. Rzućcie okiem na poniższy slajd. Ostatnie zdanie “Not everyone makes it” jest mocne. Przypomniały mi się wtedy słowa Done Jones : “Right now, you’ve got a choice if you want to remain relevant as an IT professional: Learn Windows PowerShell, or learn ‘Do you want fries with that?'”. Wszyscy wiemy, że mamy ograniczenia, każdy ma inne ich kombinacje, i nikomu nie jest łatwo się zmieniać. Tym bardziej należy codzinnie zrobić coś co odkładamy na jutro, wyjść z wcześniej wpomnianej strefy komfortu.

PSConfEU_6_JSnover

Kierunek w jakim zmierza Microsoft to Azure, Azure Stack, Office 365, PowerShell na każdym systemie operacyjnym. Poniżej więcej szczegółów:

Kolejny na scenie pojawił się Will @harmj0y Schroeder – zwycięzca nagrody “publiczności” za pasję, którą było czuć w wystąpieniach w zeszłym roku. W bardzo dużym skrocie i uogólnieniu mówił o tym, dlaczego Windows 10 jest najbezpieczniejszym systemem “Out of the box”. Większą część prezentacji poświęcił na opisanie ewolucji sposobów, w jakie “Red Team” atakuje, a “Blue Team” się broni. Uzmysłowił jak łatwo można wykraść hasło zalogowanych do systemu użytkowników za pomocą Mimikatz. Na koniec zostawił bardzo ważną uwagę “odinstalujcie PowerShell v2”. I jeśli słyszeliście, że PowerShell jest niebezpieczny, ale używacie PsExec, przez jakiś bardzo ogromny przypadek, w wersji starszej niż 2.1 to polecam ten artykuł.

Na koniec tej części wystapił sam organizator PSConfEU, twórca ISESteroids Tobias Weltner, pokazał wiele ciekawych trików PowerShell, jak On to nazwał Quirks’ów.

Kolejne sesje, ze względu na ich ilość, podzielono i przeniesiono do mniejszych sal. Mnie osobiście, ze względu na to czym zajmuję się w pracy, zaciekawił Jaap Brasser ze swoją prezentacją o automatyzacji. Mówił o tym, jak wychwycić co dzieje się w systemie, podczas gdy zmieniamy ustawienia lub używamy jakichś aplikacji czy wizzardów. Wszystko to za pomocą PowerShell logging oraz Sysinternals ProcMon. A po co ? Oczywiście żeby następnie to oskryptować i zautomatyzować.

PSConfEU_9_Jaap

Na koniec dnia był czas na integrację i rozmowy (tzw. networking – ostatnio popularne słowo). A co jest potrzebne, żeby introwertycy IT lekko się otworzyli? Oczywiście (odrobina) piwa, wina lub lodów. Do tego hamburgery, frytki, warzywa, owoce, mięso, grill. A wszystko to w…  ZOO.

Nie było niedźwiedzia, jak w zeszlym roku

PSConfEU_10_Bear

za to były foki i orzeł

PSConfEU_11_Seals

PSConfEU_12_Eagle

Następnie spotkanie przeniosło się pod dach, gdzie można było spożyć przepyszny posiłek, słuchając muzyki na żywo. Ale i to nie było najciekawsze, chociaż nie przecze, że wyśmienite…

This slideshow requires JavaScript.

W końcu można było spotkać legendy. Ludzi, bez których nie byłoby tego spotkania (organizatorów i lektorów), ani żadnego innego w tym temacie (twórców PowerShell). Oczywiście wymagało to, przynajmniej ode mnie, przełamania (znowu ta nudna strefa komfortu)…

PSConfEU_JS_MePSConfEU_TW_Me

Opowieści, historie, żarty i anegdoty słychać było do północy. Wówczas też można dowiedzieć się rzeczy, o ktorych nigdy nikt normalnie nie napisze i nie powie.

Kolejne dwa dni składały się z pięciu jednocześnie lecących potoków wykładów. I tak aż do piatku (5-go maja). Agenda.

This slideshow requires JavaScript.

Na koniec była sesja z “Bogami Microsoftowego Olimpu”. Mogliśmy się dowiedzieć, że GPO będzie nadal żyło, klasy w PowerShell nie będą bardziej zaawansowane (bo od tego jest C#), a tłumaczenie helpa na inne języki wprowadzi tylko zamieszanie i niepotrzebny nakład pracy. Że oprócz Pestera raczej nie będą wchłaniać innych projektów, ponieważ zawsze potem pozostaje ktoś poszkodowany. Że udostępnią dużo kodu, na przykład związanego z JEA (w ten sposób zarządzają dostępami w Azure), i będą uważnie słuchać głosu community.

PSConfEU_99_AMA

Naprawdę było bardzo intensywnie. Hasła warte uwagi:

The best T-SQL backup script – https://ola.hallengren.com/sql-server-backup.html

SQL Server Health Check – https://www.brentozar.com/blitz/

dbatools – żaden DBA nie może przejść koło tego obojętnie, żaden – https://github.com/sqlcollaborative/dbatools

Lability – https://github.com/VirtualEngine/Lability

Appveyor

– https://www.appveyor.com/

Pester

– https://github.com/pester/Pester

Visual Studio Code – https://github.com/Microsoft/vscode

Just Enough Administration (JEA) – https://github.com/PowerShell/JEA

Desired State Configuration (DSC)https://github.com/PowerShell/DscResources

RegEx

– https://ss64.com/ps/syntax-regex.html

NanoserverAzure StackDevOps, Continuous integration

Kolejne filmy będą pojawiać się na kanale YouTube PowerShell Conference EU

GIT repozytorium kodu i nie tylko całej konferencji TUTAJ 🙂

PSConfEU_git_repo

Wracając do tematu Visual Studio Code. IntelliSense działa tak, że opadła mi szczęka, integracja z GIT super sprawa. Jest to edytor który silnik PowerShella odpala jako osobny niezależny proces.

After movie:

Zdjecia z imprezy:

Pozostało spokojnie pić kawę lub herbatę i czekać co wydarzy się dalej

This slideshow requires JavaScript.

Advertisements